Pojedynek czyli zabawa w detektywa

Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę, w której brak reguł i wszystko może się wydarzyć.
Widz i prowadząca śledztwo policja wpadają w sieć pułapek, zastawionych przez parę wyrafinowanych graczy – pisarza Andrew Wyke (Jan Peszek) i aktora, Milo Tindla (Błażej Peszek).
Kabotyński literat i autor poczytnych kryminałów jest zdradzany przez swoją młodą żonę. Kierowany zazdrością, zastawia zmyślną pułapkę na jej kochanka…

Pojedynek… to świetnie napisany tekst, w którym nieustanie narasta napięcie, a śmiech przeplata się z grozą. W gęstej atmosferze toczy się tajemniczy pojedynek na słowa i emocje, a publiczność do samego końca nie wie, co było blefem ze strony bohaterów, a co faktami, które ten pojedynek wywołały. Dwaj znakomici aktorzy dają popis swoich aktorskich umiejętności i mistrzowskiego warsztatu.

Spektakl jest nową inscenizacją sztuki Anthonego Shaffera (Detektyw) z 1971 roku. Tekst ten był dwukrotnie ekranizowany – w 1972 roku przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami) oraz w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowanej przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem (wersja znana jako Pojedynek).

Tekst: Anthony Shaffer
Przekład: Cecylia Wojewoda
Adaptacja tekstu: Błażej Baraniak
Reżyseria: Błażej Peszek
Scenografia: Mariusz Twardowski
Kostiumy: Julia Kornacka

Występują:
Jan Peszek
Błażej Peszek

Czas trwania: 60 min

Producentem spektaklu jest Teatr Miejski w Lesznie. INSTYTUCJA KULTURY MIASTA LESZNA.