Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego

Autor sztuki, kompozytor i dramaturg Bogusław Schaeffer, dopiero po jedenastu latach przyznał, że zaprojektowany przez niego aktor instrumentalny faktycznie istnieje i że jest nim nie kto inny, tylko Jan Peszek!

Prezentujemy godzinny popis warsztatowego mistrzostwa, gdzie kreatywność, wyrazisty styl i temperament Jana Peszka przenika się z wyrafinowanym żartem i dość krytycznym spojrzeniem na sztukę współczesną i problem wyobcowania jej twórców.
Niby żart niegdysiejszej awangardy, niby wykład wypełniony akademickim tekstem – w wykonaniu aktora instrumentalnego to fenomen projektu Schaeffera, który raz ukazuje artystę jako kapłana sztuki, a raz jako błazna. Jan Peszek, przekraczając kolejne granice, z wirtuozerskim wyczuciem przechodzi od apoteozy sztuki do kpiny z jej wybujałej dumy.

Spektakl, będący jednocześnie utworem muzycznym i teatralnym, a wypełniony znakomitym głosem, perfekcyjnym ruchem scenicznym oraz zdolnościami parodystycznymi Jana Peszka to gwarancja niezapomnianych wrażeń.

I przestrzegamy – rura, mokra szmata, jabłko i drabina nigdy już nie będą takie same!

Autor: Bogusław Schaeffer
Reżyseria, wykonanie: Jan Peszek

Czas trwania: 60 min

Dośpiewanie. Autobiografia / Podwójne solo

W myśl zasady, że prawdziwej sztuki nigdy za wiele, oferujemy drugi spektakl Jana Peszka Dośpiewanie. Autobiografia, w którym aktor do Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha wyśpiewuje 30 urywków z własnej biografii. Przedstawienie wg pomysłu i w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego powstało jako odpowiedź 70-letniego aktora na kilka kluczowych dla niego pytań. Wybrane wątki z jego biografii stały się fundamentem widowiska pełnego wyśmienitej muzyki i porywającej akcji scenicznej.
Wraz ze Scenariuszem dla nieistniejącego, lecz możliwego… spektakl Dośpiewanie. Autobiografia składa się na projekt Podwójne solo, gdzie Jan Peszek podwójnie zachwyca swoją precyzją, energią, maestrią słowa i sprawnością.

Pomysł, reżyseria: Cezary Tomaszewski
Występuje: Jan Peszek
Kostiumy: 
Julia Kornacka